Hemoroidy

Hemoroidy jsou žilní pletence v oblasti konečníku. Samy o sobě nezpůsobují žádné potíže. Problém vznikne, jakmile se zvětší nebo zanítí. Mohou být vnitřní, nachází se uvnitř konečníku. Projevují se krvácením při vyprazdňování, mohou být vyhřezlé v okolí análního otvoru. Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí konečníku, jsou v podobě uzlíků, které člověk cítí a může si je sám nahmatat.

Toto onemocnění je nepříjemné, nejčastěji se objevuje ve věku od 40 - 65 let. Onemocnění doprovází často bolest a nepříjemné pocity. Jedná se o citlivou záležitost, proto je pro jedince často psychicky náročné se s tímto problémem svěřit. Hemoroidy vznikají z mnoha různých příčin:

1.    Sedavý způsob zaměstnání – nedostatek fyzické aktivity.

2.    Špatné návyky při vyprazdňování – namáhání střev při dlouhodobé zácpě či průjmu.

3.    Zvedání těžkých předmětů.

4.    Těhotenství – častá zácpa, zvětšující se děloha, která tlačí na střeva.

5.    Obezita.

6.    Nesprávné stravovací návyky – tučná jídla, nedostatek vlákniny.

7.    Poškození jater.

Pokud vás trápí problémy, které jsou spojeny s hemoroidy, měli byste navštívit svého lékaře. Vyloučí se tím případná závažnější onemocnění, jako je např. rakovina tlustého střeva.  Mezi symptomy tohoto onemocnění patří zejména krvácení z konečníku, bolestivost, svědění, mokvání, zduření kolem konečníku, ve stolici se krom krve může objevit i hlen.

Jak se hemoroidy léčí?

1.    Klasická léčba – aplikace mastí, čípků, teplé koupele, které ulevují od bolesti.

2.    Chirurgické ošetření – podvázání cévek, ošetření laserem, kryosondy (zmrazení hemoroidu), navlečení elastických kroužků na jednotlivé uzlíky (Barronova metoda).

3.    Úprava stravy – důležité je, aby potrava obsahovala dostatek vlákniny, vitaminů. Vhodná je pohanka, luštěniny, rýže, citrusové plody, česnek, jablka, celozrnné těstoviny, pečivo, ořechy.

4.    Vitaminy a potravinové doplňky – vitamin C, vitamin E, lecitin, koenzym Q10, podporující krevní oběh a imunitu, šťáva z celého listu aloe vera, která má silný protizánětlivý účinek a podporuje funkci jater.

 

Loading...

Nemoci