Nachlazení

Jedná se o oslabení imunitního systému, kdy jsou napadeny především horní cesty dýchací – nos a hrtan. Je to virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou cestou. Lidé jsou náchylnější zejména při oslabeném organismu, nadměrné konzumaci hlenotvorných potravin, při přepracování či přetížení.

Jaké jsou příznaky nachlazení?

  1. Rýma, ucpaný nos.
  2. Bolest v krku, bolest hlavy, uší, nosu.
  3. Kašel.
  4. Kýchání.
  5. Vodnaté oči.

Ve skutečnosti se příznaky často liší, nachlazení totiž může způsobit více jak 200 různých druhů virů. Jedinec může onemocnět několikrát do roka, zejména děti mohou onemocnět šestkrát až desetkrát za rok. Nemocnému je doporučen klid na lůžku, volně prodejné léky na snižování bolesti. Antibiotika se při nachlazení nepodávají, nepůsobí proti virům. Nachlazení trvá většinou 5–10 dní. Pokud se příznaky nezlepší, je nutné navštívit lékaře.

Ze stravy je nutné vyloučit mléčné výrobky, cukr a sladkosti, jelikož působí hlenotvorně.  Do jídelníčku by měl nemocný zařadit dostatek ovoce a zeleniny, ořechy, semínka, česnek, křen, feferonky a jiná pálivá jídla, která hlen uvolňují. Z potravinových doplňků je vhodné užívat betakaroten, vitamin C, echinaceu a jiné přípravky podporující imunitu.

Loading...

Nemoci