Zánět mozkových blan

Náš mozek a mícha jsou obaleny třemi vrstvami. Nejvnitřnější obal, který těsně naléhá na mozek a míchu, se nazývá měkká plena mozková. A právě tato vrstva bývá poškozena při onemocnění meningitidou. Meningokoková infekce je závažná bakteriální nemoc způsobující zánět mozkových blan (hnisavé meningitidy) nebo celkové horečnaté onemocnění (sepse, šok). Nemoc má velmi často rychlý průběh, kdy během pouhých několika hodin, dojde z plného zdraví k životu ohrožujícímu selhání organizmu.

U člověka nakaženého meningitidou dochází ke zduření měkké pleny mozkové, což způsobuje přívod cukru a kyslíku do mozku. Je to velmi vážná infekční nemoc, která může způsobit slepotu, hluchotu či epilepsii a může skončit i smrtí.

Zdrojem nákazy je infikovaný člověk. Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis. Bakterie je přítomna v nosohltanu, ale nezpůsobuje hostiteli žádné obtíže. K přenosu dochází kapénkovou infekcí, tudíž vzduchem, při bližším styku s nemocným nebo nosičem.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

  1. Silné bolesti hlavy, horečka
  2. Bolesti kloubů
  3. Ospalost, zmatenost
  4. Ztuhnutí šíje
  5. Citlivost na světlo
  6. Vyrážka po těle

Standardním vyšetřením pro potvrzení meningitidy je zkouška volnosti pohyblivosti šíje nemocného a lumbální punkce. U nemocného je důležité nasadit léky proti otokům mozku a antibiotika. Je potřeba zajistit dostatečný přísun vody a minerálů. Během léčby se zhruba po 48 hodinách opakovaně dělá lumbální punkce a zkoumá se obsah mozkomíšního moku. Pacient, který je v ohrožení života, musí být hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Nejúčinnější ochranou proti meningitidě typu A a C je očkování vakcínou. Mimo dětí a mladých lidí má očkování proti meningokokovým onemocněním velký význam pro osoby cestující do oblastí s výskytem meningokokových infekcí. Mezi preventivní opatření patří očkování a eliminace rizikových faktorů (nezdravý životní styl, stres, kouření, velká kumulace osob v uzavřených prostorech).

Oslabená imunita dává bakteriím způsobujícím tuto nemoc příležitost proniknout až k mozkovým blanám a způsobit jejich zánět. Pro předcházení meningitidy je potřebné kromě zdravého životního stylu, i pravidelný přísun vitaminů k posilování přirozené obranyschopnosti organismu.

 

Loading...

Nemoci