Černý kašel

Černý kašel je kapénková nákaza vyvolanou mikrobem Bordetella pertussis. Vypadá jako klasická viróza a vyústí v dusivý a dlouhotrvající kašel. Proto je zpočátku obtížné rozeznat černý kašel od příznaků běžné virózy. Jedná se o celosvětově rozšířené onemocnění.

Černý kašel se objevuje zejména u dětí a v dřívějších dobách byl velmi obávanou dětskou nemocí. Nejčastější výskyt nemoci je mezi 3 - 5 rokem života dítěte. Ve většině případů skončí onemocnění smrtelně – udušením. Nemoc je vysoce nakažlivá, přenáší se kapénkovou infekcí, čili při kýchnutí, smrkání a kašli. Černý kašel trvá přibližně 6 týdnů. Inkubační doba, je u černého kašle asi týden až 14 dní. První stadium se projevuje klasickým kašlem, v dalším týdnu má nemocný záchvaty kašle a nemůže se nadechnout. Toto stádium trvá zhruba 4 týdny. Poslední stadium je rekonvalescentní, dítě se uzdravuje, záchvaty kašle mizí. Proti černému kašli je možné se očkovat.

Jaké jsou příznaky?

1.    Silný dávivý kašel.

2.     Pískavý nádech.

3.     Rýma.

4.     Zduřelá dýchací trubice.

5.     Občasné vykašlávání hlenu.

6.     Zvýšená teplota.

7.     Vyčerpanost, únava.

Každé záchvaty kašle nemusí ihned znamenat černý kašel. Pozornost by měla být zvýšena zejména ve chvíli, kdy se kašel prohlubuje a je spojen se zvuky připomínajícími kohoutí kokrhání. V tomto případě je nutné neprodleně navštívit lékaře, který podle rozboru krve pozná, zda je v těle nemocného bakterie způsobující černý kašel.

Nutnou lékařskou léčbu je možno podpořit doplňky stravy. Jsou doporučovány šalvějové pastilky a bylinné sirupy a čaje nebo beta glukany.

Loading...

Nemoci