Angína

Téměř každý z nás měl alespoň jednou v životě angínu, tedy akutní zánět krčních mandlí. Jedná se o onemocnění bakteriálního, virového, výjimečně mykotického původu. Šíří se formou kapénkové infekce. Angína je běžné onemocnění a je dobře léčitelná antibiotiky. Její inkubační doba je 1-3 dny.

Nejčastějšími příznaky jsou bolesti v krku, obtížné polykání, kašel, chrapot, zarudlost, bolestivost a otok mandlí. Dále pak bolesti hlavy a uší, zimnice, horečka, dávení, zvracení, ucpání nosu, nosní výtok a zvětšené mízní uzliny. Angína se standardně léčí antibiotiky a podávají se rovněž analgetika na úlevu od bolesti. Tuto medicínskou léčbu, která je pro lidský organismus poměrně náročná, je vhodné podpořit správně zvolenou stravou a kvalitními doplňky stravy.

Jak urychlit léčbu angíny a zmírnit negativní vliv antibiotik?

1. Volba správné stravy během nemoci.

  • Zaměřte se na vyšší přísun ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitamínů.
  • Nezapomínejte na konzumaci česneku, který může zkrátit dobu infekce a má antibiotické vlastnosti.
  • Nekuřte a vyhněte se zakouřeným prostorům.
  • Pravidelně po několika hodinách kloktejte půl lžičky mořské soli rozpuštěné ve sklenici s teplou vodou.
  • Dodržujte pitný režim. Vhodné jsou bylinkové čaje z heřmánku nebo echinacei. 

2. Dodržujte klidový režim a minimalizujte fyzickou a psychickou námahu.

3. Dobu léčby angíny vám mohou pomoci zkrátit doplňky stravy s obsahem zinku (podporuje hojení a imunitu) a beta-karotenu (podporuje vstřebávání zinku a hojení sliznic).

4. Po dobrání antibiotik nezapomeňte na přísun probiotik.

  • Po dobrání antibiotik užívejte potravinové doplňky s obsahem probiotik, které pomohou s obnovením narušené rovnováhy střevní mikroflóry, rovněž se zaměřte na zvýšený přísun mléčných výrobků s obsahem probiotických kultur. POZOR: sledujte obaly výrobků, ne všechny mléčné produkty je obsahují!

Pokud máte příznaky angíny, nepodceňujte je a vždy navštivte vašeho lékaře, který vám předepíše vhodné léky a popřípadě poradí, jaké potraviny a doplňky stravy byste měli v průběhu nemoci a po jejím skončení konzumovat.

Loading...

Nemoci