Senná rýma

Senná rýma neboli pylová alergie (zánět sliznice nosu, očí a dýchacích cest) je stav, kdy přecitlivělý imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné podněty, v tomto případě pylová zrna, ale i jiné alergeny jako je prach, roztoči, zvířecí srst či některé potraviny. Senná rýma je v tomto ohledu tak trochu nesprávné označení. Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace.

Z pohledu celostní medicíny může být příčinou alergické reakce energetické oslabení jater
a ledvin nebo systémová kandidóza.

Jaké jsou nejčastější příznaky senné rýmy?

  1. Pálení očí.
  2. Zčervenání a svědění očí.
  3. Otoky očí.
  4. Vodnatý výtok z nosu.
  5. Překrvené sliznice.
  6. Kýchání.
  7. Bolest v krku.
  8. Nervová podrážděnost.

Mohou se také objevit komplikace jako dušnost, astma a atopické kožní projevy.

A jak se senná rýma, kromě vyhýbání se alergizujícím faktorům, léčí?

1.    Klasická léčba - v lékárně lze zakoupit hned několik volně prodejných léků dále léky na dekongesci, tj. odstranění zduření sliznic a tedy uvolnění ucpaného nosu; antihistaminika (zabránění tvorbě dráždivého histaminu) a dlouhodobá léčba, která má za úkol vyvolat u pacienta určitou toleranci k alergenu, tedy hyposenzibilizace.

2.    Přírodní a doplňková léčba – v rámci aromaterapie lze používat eukalyptový či mátový éterický olej; ohledně stravy se doporučuje vynechat sladkosti, cukr, bílé pečivo, kávu, mléčné výrobky, konzervované potraviny, instantní výrobky, umělé nápoje, nasolené potraviny a zařadit do jídelníčku: dostatek ovoce, zeleniny, bílý jogurt, ořechy a semena (je vhodné zjistit, zda pacient netrpí zároveň potravinovou alergií).

3.    Vitamíny – koenzym Q10, betacaroten, zinek, vitamin E a C, hořčík a vápník.

4.    Byliny - list divizny, kopřivy dvoudomé a kůra plané třešně a bylinné sirupy.

5.    Homeopatie - pro úplné vyléčení alergie je vhodná konstituční homeopatická léčba - tzn. je třeba nalézt lék, který bude co nejlépe odpovídat celkové konstituci pacienta.

 

Loading...

Nemoci