Ebola

 

Virus eboly byl poprvé izolován roku 1976 v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Vzhledem k malé informovanosti o nemoci a nedostatečné sterilizaci jehel v nemocnicích zde došlo k první epidemii. Od té doby se objevily i další kmeny viru a propuklo několik dalších smrticích epidemií, především v afrických zemích. Úmrtnost je velmi vysoká (podle kmenu viru 50–90%). Poslední a dosud nejhorší epidemie propukla na přelomu let 2013 a 2014 v západní Africe.

Rizikovým faktorem je zejména pobyt na území, kde se virus eboly vyskytuje. Infekce se přenáší tělními tekutinami a sekrety nakaženého člověka (krev, sliny, ejakulát, pot, slzy), proto je nutné se vyhýbat přímému kontaktu s nimi.

Inkubační doba se pohybuje od dvou dnů do čtyř týdnů. Počátek je obvykle náhlý, mezi první příznaky patří:

-          Vysoká horečka

-          Celková slabost

-          Bolest hlavy

-          Bolest svalů a kloubů

-          Zánět spojivek

-          Bolest břicha

-          Zvracení

-          Průjem

Postupně se rozvíjí krvácení (též krvácivá horečka) ze všech tělesných otvorů a dochází k těžkému poškození vnitřních orgánů, zejména jater.

Preventivně je nutné zajistit, aby se zemřelí pohřbívali bezpečnými metodami, které zabrání šíření nákazy. V roce 2015 byla vyvinuta vakcína, která byla při poslední epidemii použita se stoprocentní úspěšností.

 

Loading...

Nemoci