Zimomřivost

Zimomřivost je stav, kdy člověk hůře snáší chlad a zimu. O takové osobě pak říkáme, že je zimomřivá. Častěji bývají vůči chladu vnímavější ženy, nicméně nejedná se o pravidlo. Záleží na tělesné konstituci a zdravotním stavu každého jednotlivce.

Zimomřivá osoba pociťuje větší chlad a je pro ni obtížné se zahřát. Nejčastěji je chlad vnímán v končetinách, často pak hovoříme o tom, že nás „zebou ruce a nohy“.

Pokud se přidávají i další problémy jako motání hlavy, únava nebo třeba zpomalenost, může za zimomřivostí stát například špatná funkce štítné žlázy, chudokrevnost či podvýživa.

Dalším viníkem může být nedostatek železa, vitaminů ze skupiny B, nedostatečný pitný režim nebo cukrovka. V každém případě, pokud vedle zimomřivosti pociťujete i další zdravotní nedostatky či problémy, je dobré vyhledat lékařskou konzultaci a nechat si udělat krevní rozbor.

Prvotní léčbou je změna životného stylu – změna stravování, zařazení pravidelného pohybu nebo otužování. Pokud by toto nepomohlo nebo byla odhalena jiná příčina, je nutné užívat předepsané léky.

Loading...

Nemoci