Tasemnice

Tasemnice je vnitřní cizopasník, mezi jehož hostitele patří i člověk. Přítomnost dospělých tasemnic v organismu často nemívá žádné příznaky. Nemoc nejčastěji způsobují tasemnice hovězí a tasemnice vepřová.

Tasemnice v průběhu svého životního cyklu využívají tzv. mezihostitele, nejčastěji hovězí skot nebo prasata. Z kontaminované vody, půdy nebo pícnin pronikají vajíčka tasemnice do organismu mezihostitele, kde se z nich vyvíjejí larvy. Usazují se ve svalech, kde přežívají i po porážce zvířat.

K nákaze člověka dochází po požití syrového nebo nedovařeného nakaženého masa. Při nedostatečné tepelné úpravě masa v něm larvy tasemnice přežívají a po požití se z něj dostávají až do lidského střeva. Začíná růstové období, během kterého tělo parazita vytváří nové články a tasemnice roste do délky. Tasemnice ve střevě člověka uvolňuje velké množství vajíček, která odcházejí spolu se stolicí hostitele ven z organismu.

Nákaza, růst ani přítomnost dospělé tasemnice v lidském organismu obvykle nemá žádné nápadné projevy. Pokud se však příznaky vyskytnou, nejčastěji se jedná o: 

1.      Bolest v nadbřišku

2.      Průjem

3.      Ztráta hmotnosti

4.      Nechuť k jídlu

Onemocnění potvrdí váš lékař, a to zjištěním přítomnosti tasemnice ve stolici. Tasemnice se lze zbavit léky obsahujícími praziquantel nebo niklosamid. Tyto přípravky tasemnici usmrtí tak, že poruší její ochranné mechanismy a vystaví ji působení trávicích šťáv. Postupně dojde k rozložení parazita nebo jeho vyloučení ze střeva.

Prevencí parazitózy tasemnicí je dostatečná tepelná úprava masa. K rizikovým pokrmům patří jídla ze syrového nebo nedokonale uvařeného masa. Ke zvýšení bezpečnosti v České republice přispěla plošná veterinární kontrola při zpracování masa. Díky tomu se onemocnění vyskytuje jen ojediněle.

 

 

Loading...

Nemoci