Rýma

Rýma je zánětlivé onemocnění postihující sliznice nosní dutiny – ta zduří a zamezí tak průchodnosti nosu. Doprovází ji také výtok z nosu, který přechází od vodnatého až po hnisavý. Kvůli polykání výtoku může být vedlejším příznakem také dráždivý kašel. Rýmu způsobují viry a inkubační doba je většinou jeden až tři dny.

Kromě kašle se mohou objevit také následující příznaky:

-       zalehnutí uší,

-       celková únava,

-       zvýšená teplota,

-       bolest hlavy,

-       dýchací obtíže a další.

Rýma může být:

-       akutní – s tou se pojí příznaky jako nechutenství, zvýšená teplota či svědění v nose, následně se objevuje výtok a postupně dochází k ucpání nosu. Příznaky většinou samy během týdne až deseti dní zmizí, lze léčit léky na snižování horečky či zvýšeným příjmem vitamínů a tekutin. Jako nejvhodnější léčba se užívají nosní kapky. Vedlejší komplikací může být zánět středního ucha.

 

-       chronická – dělí se na katarální, hypertrofickou, alergickou a atrofickou a její příčiny mohou být například srdeční/cévní poruchy, anatomické výchylky v nose nebo přetrvávající akutní rýma přecházející v chronickou.

 

Pokud se objeví také bolest a tlak v oblasti dutin, může se jednat o zánět dutin. Pomáhá napařování a inhalace, v některých případech je však nutné nasadit antibiotika. V pokročilých a závažných případech dochází k punkcím.

Jako prevence proti této nemoci se osvědčuje dobrá obranyschopnost organismu, je proto dobré dbát na správnou životosprávu.

Loading...

Nemoci