Plané neštovice

 

Plané neštovice je vysoce nakažlivé virové onemocnění, postihující převážně děti, ale může onemocnět i dospělý člověk, pokud onemocnění neproběhlo v dětském věku. Nemoc je způsobená lidským Herpes virem, tzv. HHV-3 (Varicella Zoster Vir). Jedná se o DNA vir, jenž je příbuzný virům, které mohou za onemocnění infekční mononukleózou nebo opary.

Zdrojem nákazy je nemocný jedinec. Šíří se vzduchem v uzavřených prostorách, nebo přímým kontaktem s nemocným. Vstupní branou jsou dýchací cesty, proto také v kolektivech onemocní většina dětí, které dosud neštovice neměly. Inkubační doba neboli doba od nakažení po první projev nemoci je dva až tři týdny.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.     Zvýšená teplota, zimnice

2.     Vyrážka na kůži – puchýřky v průměru 3-6 mm, vlasy, obličej, končetiny

3.     Žaludeční problémy, průjem

4.     Nepříjemné svědění kůže

Postižený jedinec je infekční pro své okolí již objevením se teplot a po celou dobu výsevu až do vyloupání krustiček. Před nákazou by se měli chránit zejména novorozenci a lidé, kteří mají oslabenou imunitu, protože u nich je průběh varicelly velice komplikovaný a následky mohou být fatální. Účinnou prevencí před nákazou planými neštovicemi je očkování. V České Republice je vakcinace proti varicelle dobrovolná a zdravotními pojišťovnami nehrazená.

Protože jsou plané neštovice virového původu, nelze k jejich léčbě použít antibiotika. Jelikož postižená kůže svědí, dítě si může škrabáním do ložisek snadno zanést infekci. Ke zklidnění se používají různé tekuté pudry nebo antiseptické masti. Urychlují vysychání vyrážky, zmírňují svědění a brání další infekci. Dále jsou nemocnému předepisovány léky proti horečce (antipyretika) či léky proti bolesti hlavy.

U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček.

Loading...

Nemoci