Atopický ekzém

Atopický ekzém, neboli také atopická dermatitida, je zánětlivé onemocnění kůže. Při tomto onemocnění kůže svědí, je červená, vyznačuje se suchostí, rozpraskaností a často je i zanícená. Onemocnění se obvykle se projevuje již v raném dětství. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty. Atopický ekzém může být také součástí tzv. atopického syndromu, kdy se společně s ním projevuje senná rýma, alergie na potraviny, nebo astma. Atopický ekzém je onemocnění dané geneticky a v České republice jím trpí asi 10 % obyvatel.

 Jaké jsou příčiny vypuknutí ekzému? 

1.     Imunitní reakce na určitý alergen.

2.     Porucha kůže, jež není schopna vázat vodu a je tedy suchá a tenká a umožňuje průnik           různých alergenů.

3.     Porucha nervového systému, těžké životní situace, stres.

Při atopickém ekzému je nutné vysledovat, které alergeny způsobují zhoršení a těmto látkám se pak vyvarovat. Důležité je jejich vyloučení z uzavřených obytných prostor, kde se alergeny nejčastěji skrývají v kobercích, peřinách a domácích zvířatech. Častými provokačními faktory bývají roztoči, prach, pyl, peří, bakterie a jiné agresivní látky. Proto, aby byla léčba účinná, je nutné kolem sebe vytvořit hypoalergenní prostředí. Atopici by měli používat výrobky určené pro lidi s citlivou pokožkou (mýdla, saponáty, promašťující tělová mléka). Doporučují se také speciální oleje do koupele, které udržují pokožku hydratovanou. Svědivým projevům částečně zabrání antihistaminika a lékaři většinou předepisují také kortikoidy.

Z potravinových doplňků, pak v souvislosti s atopickým ekzémem jsou doporučovány nenasycené mastné kyseliny, tzv. esenciální, které do jisté míry v kůži ekzematiků chybí a probiotika.

Loading...

Nemoci