Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je nebezpečné horečnaté onemocnění virového původu, které lidstvo děsí již několik stovek let. Přenašečem jsou komáři a vyskytuje se primárně v afrických státech a státech Jižní Ameriky.

Nemoc propuká většinou 3–6 dní po nakažení a probíhá ve dvou stadiích. Nejprve se objeví vysoká horečka a s tím spojené příznaky (bolest zad, třesavka…), obličej a jazyk zarudnou a může se objevit zvracení či závrať. Tyto prvotní příznaky se na chvíli utlumí, ale následně propuknou znovu, vrací se horečka, zhoršuje se zvracení a selhávají ledviny a játra (kvůli špatné funkci jater má nemocný nažloutlou barvu). Postupně se objevuje krvácení z očí, uší, nosu, ale třeba i pohlavních orgánů.

Existují dva typy žluté zimnice – tzv. městská, kdy je nemoc přenášena mezi lidmi prostřednictvím komárů, a džunglová nebo lesní, kdy je přenašečem také komár, ale k přenosu dochází z opice na lidi.

Na žlutou zimnici zatím neexistuje lék, u pacientů se tak léčí pouze projevy.

Prevencí je se v lokalitách výskytu dostatečně chránit před komáry. Také je možné nechat se proti žluté zimnici očkovat, při výjezdu do některých zemí je toto očkování dokonce povinné – musí být však provedeno nejpozději 10 dní před plánovaným odjezdem.

Loading...

Nemoci