Dráždivé střevo

Dráždivé střevo, jinak označované jako dráždivý tračník je onemocnění, jež je doprovázeno různými příznaky, zejména bolestí břicha, nadýmáním, zvracením, střídáním zácpy a průjmu. Při tomto onemocnění je porušena schopnost správného řízení hybnosti tlustého střeva. Vzniká z různých důvodů, může jím být prodělaná střevní infekce, potravinová alergie, špatný životní styl, stres či depresivní stavy.

 

Diagnózu zjistí lékař pomocí metody zvané koloskopie. Jedná se o běžně užívanou metodu, která lékaři umožní prohlédnout dolní část trávicí trubice. Někdy postačí zmírnit psychický stres pacienta pomocí psychoterapie. K léčbě dráždivého tračníku se používají vhodná projímadla a je důležitá také podpůrná léčba v podobě cvičení a relaxace, mezi nejúčinnější patří jóga, plavaní, chůze a strečink. Na utlumení křečí se užívají léky zvané spasmolytika.

 

Velmi důležitá je také úprava jídelníčku a je potřeba zejména:

 

1.    Vyloučit veškeré mléčné výrobky, pšenici, výrobky na bázi lepku, smažená jídla, zmrzlinu, pomerančové a grapefruitové šťávy, ořechy, instantní výrobky, červené maso, cukr, kávu, alkohol. 

2.    Omezit nadýmací jídla a potraviny, zejména ořechy, kukuřici a luštěniny.

3.    Zařadit dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné pečivo, pohanku, ryby, drůbež, česnek (podporuje trávení a rozklad toxinů ve střevě). Důležité je pomalé a dlouhé kousání potravy.

 

Potřebné jsou i některé doplňky stravy:

 

1.    B komplex – pro regeneraci tkání a podporu trávení.

2.    B12 – pro správné trávení a vstřebávání živin včetně železa.

3.    Vojtěška - obsahuje vitamín K, potřebný k tvorbě střevní mikroflóry.

4.    Aloe Vera – prospěšný pro trávicí trakt.

5.    Pupalkový olej – zdroj esenciálních mastných kyselin – ochrana střevní stěny.

 

Také přírodní doplňky stravy s obsahem probiotik jsou účinné při zvládání mnohých příznaků dráždivého tračníku. Pomáhají při trávení potravy a zabraňují růstu škodlivých bakterií.Loading...

Nemoci