Endometrióza

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění, jedná se o chronické onemocnění, při kterém se částečky endometria nacházejí mimo dutinu děložní. Tkáň děložní sliznice se může objevit na jiných orgánech - vaječníky, vejcovody, žlučník, může se ale vyskytovat prakticky kdekoliv. Onemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, bolestmi v podbřišku a při pohlavním styku, někdy i přítomností krve v moči.  

Příčina vzniku onemocnění není zcela jasná. Mezi nejčastější patří tzv. „zpětná menstruace“, kdy jsou částečky endometria během menstruace vyplaveny vejcovody do dutiny břišní. Mezi další příčiny patří genetická vada, nadměrná tvorba estrogenu či porucha jater, kdy je nedostatečně přeměňován estrogen na estriol.

Jaké jsou projevy onemocnění?

1.    Bolest břicha – jedná se o bolest v době menstruace a ovulace.

2.    Neplodnost.

3.    Krvácení mimo cyklus.

4.    Silné nebo naopak nepravidelné krvácení.

5.    Bolestivý pohlavní styk.

6.    Bolesti v zádech.

7.    Zažívací problémy.

Pokud žena na sobě pozoruje delší dobu některé příznaky, měla by zajít ke svému gynekologovi. Nejsnáze lze endometriózu diagnostikovat laparoskopií. Jedná se o jednu z hojně používaných metod v gynekologii. Laparoskopie přehledně zobrazí všechny orgány v oblasti pánve a břicha. Na základě stadia onemocnění stanoví doktor individuální léčebný postup.

1.   Chirurgické odstranění ložisek. Operuje se laparoskopicky nebo laparotomicky.   Odstraní se cysty a napraví srůsty na vejcovodech.

2.    Hormonální léčba.

3.    Analgetika proti bolestem.

4.    Kauterizace – vypálení ložisek při silném krvácení.

5.    Kyretáž (revize dělohy) – odstranění obsahu dutiny děložní.

6.    Hysterektomie – chirurgické odstranění dělohy.

 

Podpůrná může být také přírodní a doplňková léčba, při které je cílem snížit hladinu estrogenu a posílit funkci jater. Nápomocný může být ostropestřec mariánský, šťáva z černé ředkve, vitamin E, vojtěška, pupalkový olej nebo omega 3 mastné kyseliny.

Loading...

Nemoci