Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom je nádorové onemocnění způsobené virem Kaposiho sarkomu, který je podobný například viru Epstein Barrové, původci mononukleózy. Vir Kaposiho sarkomu napadá buňky výstelky lymfatických nebo krevních cév tak, že způsobuje jejich zrychlené množení, kvůli čemuž prorůstají do okolních tkání. Soubory vytvořené z těchto abnormálních buněk následně vytvářejí purpurové, fialové a někdy až hnědé nádory na kůži, které mohou být vcelku nenápadné. V některých případech naopak mohou tyto nádory způsobovat bolestivé otoky, a to zejména pokud se objevují v oblastech třísel, nohou či kolem očí. V případě, že se Kaposiho sarkom rozšíří do oblasti plic, zažívacího traktu či jater, může vážně ohrozit život. Onemocnění virem však nutně neznamená vznik sarkomu. Tím onemocní pouze na 5 % pacientů nakažených virem.

Nakažení Kaposiho sarkomem oslabuje imunitní systém. Klasický sarkom se nejčastěji vyskytuje u starších mužů, africký typ sarkomu pak postihuje naopak spíše mladší muže. Většina nemocných je současně nakažena virem HIV. Prevencí proti viru Kaposiho sarkomu je tak bezpečný sex a vyhýbání se použitým injekčním stříkačkám a jehlám. Zároveň je důležité dbát o svůj imunitní systém, který má vliv na vir, jenž napadá buňky.

Epidemický Kaposiho sarkom je nejčastěji znám ve spojitosti s onemocněním AIDS a jedná se zároveň o nejčastější podobu sarkomu. V tomto případě virus zejména oslabuje imunitní systém. Klasický Kaposiho sarkom, známý také jako středomořský podle původu mužů, které nejčastěji postihuje, se často projevuje vznikem lézí na nohou, případně na kotnících. Endemický Kaposiho sarkom, známý jako africký podle hlavní oblasti jeho rozšíření, postihuje často i děti. Kromě klasických příznaků napadá i lymfatické uzliny a často též orgány, čímž může vést k rychlé smrti. Iatrogenní Kaposiho sarkom je takový sarkom, který je způsobený lékařem a může vzniknout například při transplantacích.

Pro efektivní léčbu je důležité zlepšit imunitní systém. Často se při onemocnění nasazuje ganciklovir, který pomáhá proti vytváření nových lézí. Někdy se pro léčbu sarkomu užívá i chemoterapie.

Loading...

Nemoci