Revmatická horečka

 

Jedná se o nebezpečné zánětlivé onemocnění. Rozvíjí se jako komplikace špatně léčené (popř. vůbec neléčené) streptokokové angíny způsobené streptokokem A. Většině pacientů je mezi pěti a patnácti lety. Vzhledem k dobré dostupnosti antibiotické léčby je toto onemocnění ve vyspělých zemích poměrné vzácné. Její nebezpečí spočívá především v poškození srdce, v pozdních stadiích může nemoc vést až k jeho selhání.

Významným rizikovým faktorem je výskyt onemocnění v rodině a vystavení organismu specifickému typu streptokoků. Riziko nákazy je také v přeplněném prostředí se špatnou hygienou.

Příznaky jsou velmi různorodé a individuální. Obtíže jsou zároveň stěhovavé. Čtrnáct dní po prodělané angíně se objevují příznaky, jako jsou:

-          Únava

-          Horečka

-          Vysoká bolestivost

-          Citlivost

-          Otok a zarudnutí nejrůznějších kloubů

-          Intenzivní silné bušení srdce

-          Problémy s dýcháním

Při vyšetření si lékař všímá především změn pohyblivosti kloubů, pohmatem vyšetří kůži kvůli přítomnosti charakteristických uzlíků, poslechne srdce pro zjištění případných abnormalit. Je také možný odběr krve či EKG vyšetření.

Pro zvládnutí revmatické horečky je třeba nasadit antibiotickou léčbu a zmírnit probíhající zánět. Po dobu pěti let je pacientovi podávána injekce dlouhodobě působícího penicilinu. Doporučuje se klid na lůžku a celkový klid, dokud prvotní příznaky neodezní.

 

Loading...

Nemoci