Vitiligo

Onemocnění, které se projevuje výpadky pigmentu. Dochází k zániku buněk tvořících pigment a výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů. Vyskytuje se u 1–2 % populace, u tmavých ras častěji. Postihuje obě pohlaví stejně často, obvykle se objevuje mezi 20. až 30. rokem věku.

Vitiligo nelze zcela vyléčit, ale na rozdíl od nedávných dob, kdy se choroba brala jako kosmetická vada, již existují možnosti jak pigmentaci stimulovat. Onemocnění není infekční. Vzniká souhrou neznámých faktorů, mezi něž pravděpodobně patří i genetické vlohy, prožívání stresových situací, reakce na infekce, stav imunitního systému a stav pokožky.

Jaké jsou hlavní příznaky onemocnění a kde se vyskytují?

1.     Bílá okrouhlá ložiska, která se můžou zvětšovat a nabývat různých tvarů

2.     Vitiligo se může vyskytovat i ve kštici

3.     Nejčastěji bývají postiženy oblasti obličeje, okolo očí a úst, na končetinách na prstech a okolo kloubů, v tříslech a na genitálu

Vhodnou prevencí onemocnění je udržovat dobrý stav imunitního systému a správná péče o pokožku. Dobré je dodržovat vhodnou životosprávu - pravidelně sportovat, stravovat se přiměřeně a vhodně (pestrou a vyváženou stravou). Nosit pohodlné, nedráždivé, nejlépe bavlněné oblečení.

Jak se onemocnění léčí?

1.     Antioxidanty -  tlumí poškození buněk, stimulují pigmentaci

2.     Léčba pomocí mastí s obsahem kortikoidů

3.     Fototerapie – léčba pomocí ultrafialového světla (UV lampa)

4.     Světloléčba PUVA - před ozářením se používají ke zvýšení citlivosti masti či tablety se senzibilizátorem

5.     Autotransplantace – přenesení vlastních pigmentových buněk ze zdravých částí kůže do postižených oblastí

Loading...

Nemoci