Astigmatismus

Astigmatismus je oční vada způsobená chybným nebo zdeformovaným zakřivením rohovky. Touto vadou trpí zhruba 10 % lidí, je to tedy poměrně hojně rozšířené onemocnění.

Při astigmatismu dochází k deformaci rohovky, a tak není možné, aby se paprsky světla, které rohovkou projdou, sešly na sítnici v ohnisku tak, jak by měly. Postižení tedy vidí neostře na blízko i na dálku.

Rizikovými faktory astigmatismu jsou různé záněty nebo úrazy, při kterých jsou zasaženy oči. Vzhledem k tomu, že tuto nemoc lze způsobit mechanicky, vyskytuje se hodně u lidí, kteří trpí různými alergiemi – protíráním a mnutím očí ve větší míře a dlouhodobě působí na rohovku a tím ji deformují.

Astigmatismu se dá předejít snahou o brzké vyléčení zánětů v očích. V takovém případě tedy neváhejte s návštěvou očního lékaře, který vám naordinuje správnou léčbu. Oči jsou citlivým orgánem a zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, proto je potřeba se o něj patřičně starat. Rovněž je vhodné vyvarovat se aktivit, které by mohly způsobit úrazy očí. U zmiňovaných alergiků je třeba vyhnout se protírání očí. Svědění je lepší vyřešit rovnou s alergologem nebo aplikací kapek.

Hlavním příznakem astigmatismu je neostré vidění jak na dálku, tak na blízko. To souvisí s tím, že astigmatismus se často spojuje s dalšími očními vadami, jako je právě krátkozrakost nebo dalekozrakost. Astigmatičtí pacienti také nejsou schopni rozlišit kontrasty mezi různě zakřivenými řádky při kontrole speciálními tabulkami.

Toto onemocnění se ale dá poměrně jednoduše léčit, a to hned několika metodami. Pacient může nosit torické čočky, které vyrovnají nepravidelnost rohovky a jejichž používáním se dosahuje správného lomu světla na ní a tím i ostřejšího vidění. Druhou možností je brýlová korekce cylindrickými skly a další variantou je operace. Rohovka je při ní laserově vyhlazena a odstraní se tak její chybná zakřivení.

Při samotné nemoci ke komplikacím dochází málokdy, ale vzhledem k citlivosti postiženého orgánu je vždy lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Ke komplikacím však může dojít při léčbě. Je nutné dát si pozor, aby se do oka nedostal zánět při aplikaci neočištěných čoček. Také po laserové operaci může dojít k pooperačním obtížím, jako je zánět nebo infekce.

Loading...

Nemoci