Plicní embolie

Plicní embolie je život ohrožující onemocnění. Jedná se o označení pro obstrukci (překážku) v plicním tepenném řečišti většinou krevní sraženinou (vzácně jinou hmotou), která je přinesena krevním proudem.

Plicní embolie je z 80–90% akutní žilní trombóza dolních končetin. Jedná se o vytvoření trombu (krevní sraženiny) v cévách, které mají oslabenou cévní stěnu. Oslabenou cévní stěnu zapříčiňuje věk, rodinné predispozice, zaměstnání ve stoje, kouření, alkohol atd. Cévní stěna žil v dolních končetinách natolik povolí, že žíly ztrácejí svojí elasticitu, je snížen průtok krve a v nich se začínají usazovat elementy krve (zvláště krevní destičky). Usazeniny se potom náhlým zvýšením tlaku krve utrhnou a spolu s krví putují tělem, až se dostanou do plic a ucpou zde některou z plicních tepen.

Jaké jsou příznaky plicní embolie?

1.     Ostrá bolest na hrudníku

2.     Dušnost

3.     Kašel (může se vyskytovat krev)

4.     Bledost, promodrání

5.     Kolaps, ztráta vědomí

6.     Srdeční zástava

Při zvažování diagnózy se posuzuje vedle klinických projevů, přítomnost rizikových faktorů, laboratorní testy, EKG a RTG hrudníku. Ultrazvuk může zobrazit trombus v žilách dolních končetin.

Základní prevencí je udržování zdravého životního stylu. Vyvarujte se obezity, nekuřte, jezte hodně ovoce a zeleniny. Důležitý je také aktivní sport a vyvarování se dlouhému stání.

U již projeveného náznaku žilní trombózy v dolních končetinách je důležité užívat léky s protisrážlivým účinkem (Heparin, Warfarin).

Doporučují se i některé doplňky stravy. Na pevnost cév výrazně působí výtažek ze stromu Gingko Biloba, látky cholin a inozitol, obsažené v lecitinu, hořčík nebo také kyselina listová, jež účinně snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, žilní trombózy a mrtvice.

Loading...

Nemoci