Bolesti zad

Bolesti zad trápí velkou část populace. Těmito obtížemi jsou nejčastěji postiženi zástupci starší generace, v posledních letech ovšem jimi trpí i mladí lidé a často také děti. Příčin může být celá řada, např. namožení svalů v důsledku vadného držení těla či dlouhodobé fyzické námahy, odvápnění kostí, vyhřezlá ploténka, zánět. Bolest zad může být rovněž způsobena onemocněním některých orgánů (žlučové a ledvinové kameny, nádorová onemocnění, zácpa, pásový opar apod.), dále ji mohou zapříčinit psychické faktory, převážně stres.

Jak bolesti zad předcházet nebo ji potlačit bez použití klasických léků?

  1. Hýbejte se! Správný pohyb je tou nejlepší prevencí. Pokud již bolestmi zad trpíte, vybírejte si mezi sporty jako je plavání, jóga, tai chi, speciální cviky na protažení.
  2. Kvalitní matrace je základ. V posteli strávíme třetinu svého života, proto je důležité na čem spíme. Pokud máte podezření, že vám vaše matrace nesvědčí, poraďte se s odborníkem. Lidem, kteří trpí bolestmi zad, se obecně doporučuje spíše tvrdší matrace.
  3. Naučte se správnému držení těla při chůzi i při sedu.
  4. Pokud trpíte nadváhou, snažte se ji snížit.
  5. Dodržujte správnou životosprávu.
  • Zařaďte do svého jídelníčku dostatečné množství ovoce a zeleniny.
  • Vyhýbejte se nadbytku soli, cukru, živočišným tukům, silnému čaji a kávě.
  1. V případě, že není vaše strava zcela vyvážená, můžete tělu dodat potřebné látky prostřednictvím doplňků stravy, které nemohou mít na rozdíl od některých léků proti bolesti vedlejší účinky (krvácení do střev nebo žaludku, nevolnost). Jde o doplňky stravy obsahující vitamin C a D, omega 3 mastné kyseliny, organické minerály, glukosamin sulfát apod.

Pokud trpíte bolestmi zad dlouhou dobu nebo k nim máte genetické dispozice, nepodceňujte je a vyhledejte pomoc odborníka.

Loading...

Nemoci