Svrab

Jedná se o nakažlivé kožní onemocnění způsobující svědivou vyrážku. Může se vyskytovat zejména v prostředí, kde je předpoklad většího pohybu lidí v kombinaci s nižší úrovní hygieny. Šíří se také v kolektivech, kde žijí lidé v těsném kontaktu (jesle, internáty, nemocnice, domovy důchodců apod.) Pokud je jedinec náchylnější a má oslabenou imunitu, může se onemocněním nakazit rychleji.

Původcem svrabu je roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Je maximálně 0,5 mm velká a je schopna napadnout pouze člověka. Zákožka leze po kůži, kde si vytváří chodbičky, ve kterých každý den klade 1 až 2 vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které žijí na povrchu těla. Na člověku samička přežívá asi 4 – 6 týdnů a v průměru naklade 40 – 50 vajíček.

Člověk se nakazí většinou přímým kontaktem s infikovanou osobou, popřípadě pokud například používá její osobní prádlo, ručníky či jiné věci. Onemocnění se projeví za 4 – 6 týdnů – tzn. inkubační doba je měsíc až měsíc a půl od první nákazy.

 Jaké jsou příznaky?

1.     Svědění kůže, které se dostavuje většinou v noci.

2.     Viditelné chodbičky zákožek v místech s jemnou kůží.

3.     Ekzém pokožky, drobné pupínky.

Onemocnění se většinou potvrdí na základě laboratorního vyšetření. Doktor odebere malé vzorky kůže z míst, kde zákožky sídlí a zkoumá nález pod mikroskopem.

Nemoc se léčí mastmi a krémy s obsahem látek, které zákožky ničí. U nás se používá terapie sírou a lindanem. Tyto přípravky je zpravidla nutné aplikovat na celé tělo. Je nutné dodržovat vysokou úroveň hygieny a každý den měnit spodní a ložní prádlo. Udržovat vysoký hygienický standart musí i celá rodina, neboť při onemocnění jednoho člena rodiny často dochází k nakažení ostatních.

Jaká je doporučena přírodní a doplňková léčba?

Potrava obsahující zinek (podporuje hojení) - sójové boby, slunečnicová semena, pšeničné otruby, celozrnné výrobky, kvasnice, melasa.

1.     Česnek.

2.     Pupalkový olej s vitamínem E.

3.     Aloe vera.

4.     Řasy chlorella.

 

 

Loading...

Nemoci