Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Nemoci > Hemoragické (krvácivé) horečky

Hemoragické (krvácivé) horečky

Hemoragické (krvácivé) horečky patří mezi infekční onemocnění způsobená různými viry. Mezi tyto horečky patří například horečka lassa, horečka marburg nebo horečka ebola.

Charakteristickým rysem hemoragických horeček je, jak název napovídá, krvácení ve vnitřních tkáních a orgánech. Tyto nemoci se často projevují řadou příznaků, jako například:

-          horečka,

-          bolesti svalů a kloubů,

-          únava,

-          zvracení,

-          krvácení z nosu nebo dásní,

-          vyrážky.

Mnoho hemoragických horeček je charakterizováno vysokou mírou úmrtnosti a můžou způsobit vážné komplikace, jako třeba selhání více orgánů.

Tyto choroby se přenášejí nejčastěji prostřednictvím bodnutí či kousnutí infikovaným hmyzem, jako jsou komáři nebo klíšťata, nebo přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikované osoby. Některé z těchto virů se rovněž mohou přenášet kontaminovanými potravinami nebo vodou. Hemoragické horečky jsou nejčastější v tropických a subtropických oblastech, kde jsou vhodné podmínky pro šíření těchto infekcí. Při cestování do těchto oblastí je proto dobré zvážit rizika.

Prevence spočívá ve vyhnutí se hmyzu, který přenáší nemoc, a v chránění se před bodnutím komárů nebo kousnutím klíšťat. Dezinfekce pitné vody a osobní hygiena jsou také důležité. Léčba jako taková se hodně liší podle konkrétního typu horečky, většinou spočívá hlavně v podpůrné péči (podávání dostatečného množství tekutin, udržování vitálních funkcí…).

Loading...

Nemoci