Růžovka

Růžovka, jinak také rosacea, je nemoc často zaměňovaná s akné, jedná se však o chronické onemocnění kůže objevující se nejčastěji ve středním věku. Postihuje především centrální části obličeje (tváře, nos, čelo a bradu) a častěji jí trpí ženy než muži.

Nejsou známy příčiny onemocnění, na jeho průběh má však vliv nemoc trávicí soustavy, vysoký krevní tlak nebo také dědičnost. Další faktor zhoršující nemoc je prokrvení obličeje – kvůli alkoholu, pití horkých nápojů apod. Tomu by se měl tedy pacient v rámci léčby/prevence vyhýbat.

Příznaky jsou:

-       zarudlá kůže,

-       pupínky,

-       zarudlé spojivky,

-       otoky.

Zarudlá kůže je první stadium, které může postupně přejít v trvalý stav, následně se objeví také rozšířené žilky, otok a můžou se vyskytnout i hnisavé puchýřky.

V závislosti na závažnosti onemocnění může léčba probíhat buď lokálně – a to mazáním přípravky obsahujícími léčivé látky (metronidazol, erytromycin, síra, retinoid…), nebo celkově – užíváním antibiotik.

S ohledem na to, že se jedná o chronickou nemoc, trvá léčení dlouho. V každém případě platí, že čím dříve se s léčbou začne, tím lépe. Pacient se o to snáze zbaví příznaků.

Jedná se především o kosmetické onemocnění, které má dobrou prognózu.

Loading...

Nemoci