SARS

SARS (těžký akutní respirační syndrom nebo syndrom náhlého selhání dýchání) je onemocnění dýchacího ústrojí virového původu. Ze zaznamenaných případů onemocnění je patrná vysoká úmrtnost. Jedná se o poměrně nové onemocnění, vir způsobující SARS byl u člověka poprvé potvrzen v roce 2003 s původem v Číně. O rok později (2004) byla vyvinuta vakcína a v dnešní době SARS již prakticky vymizel.

Tato nemoc má poměrně rychlý průběh. Propuká většinou během dvou až sedmi dní (vzácně deseti dní) od nakažení. SARS spadá mezi tzv. kapénkové infekce, šíří se tedy malými kapénkami slin, nosního sekretu atd. (při kýchání či kašli, pokud někdo prská při řeči apod.).

Mezi základní počáteční projevy patří:

-       vysoká teplota (nad 38° C),

-       únava,

-       bolesti hlavy,

-       suchý a vysilující kašel,

-       dýchací potíže, těžká dušnost.

Výjimečným příznakem je také rýma nebo bolest v krku. Důležité pro správnou diagnostiku bývá potvrzení kontaktu s již nemocným či návštěva místa s potvrzeným výskytem nemoci. Ve většině případů se u nemocných začne rozvíjet zápal plic. Vysoká úmrtnost je způsobena hlavně silnou imunitní reakcí.

Prevence spočívá především v dodržování základních hygienických pravidel, jako je mytí rukou teplou vodou a používání mýdla. Stejně tak je důležité zamezit šíření kapének při kýchání či kašlání a také nedotýkat se úst či nosu apod. neumytýma rukama.  

Prvním krokem k vyléčení je podávání antivirotik a kortikosteroidů (steroidní hormony s protizánětlivými účinky), může se také dodávat kyslík či pomáhat s dýcháním. Během léčby je nutný odpočinek a klid na lůžku.

Loading...

Nemoci