Škrkavka dětská

Škrkavka dětská způsobuje onemocnění askaridózu, které je velmi časté. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je škrkavkou nakažena až jedna miliarda lidí. V některých státech se u lidí odhaduje 50% výskyt.

Škrkavka je typický zástupce hlístic. Je 10 až 30 cm dlouhá a její tělo má nažloutlou nebo narůžovělou barvu. Dospělý jedinec se nachází v tenkém střevě člověka a vajíčka, která samičky kladou, pak odcházejí se stolicí ven. Ve vnějším prostředí se během 2 a 3 týdnů ve vajíčku vyvine larva, čímž se stává pro okolí infekční. Pokud dojde k pozření vajíčka, ve střevě hostitele se larva vylíhne a proniká střevní stěnou do krevního či lymfatického oběhu. Krví se dostává přes srdce do plic, dále putuje přes hrtan do hltanu, kde se po polknutí ocitá opět v zažívacím traktu, konkrétně v tenkém střevu.

Škrkavka žije především v tropech a subtropech. Je však rozšířená po celém světě, běžná je i v mírném pásu. V České republice jsou stále hlášeny případy této infekce.

K nákaze dochází při konzumaci potravin či pití nápojů, které jsou kontaminovány infekčními vajíčky. Účinnou prevencí je tedy zabránit kontaminaci a používat jen čistou a správně tepelně upravenou potravu.

Jaké jsou příznaky?

Infekce se projevuje různými příznaky, závisí na tom, zda larvy migrují tělem, nebo jsou červi již ve střevě.

V prvním případě se můžeme setkat s těmito projevy:

-          Lehké horečky

-          Kašel

-          Krev ve vykašlávaném hlenu

-          Bolest za hrudní kostí

-          Zvýšený výskyt eosinofilií (typ bílých krvinek)

Migrující larvy svým průchodem poškozují nejen plíce, ale např. i ledviny, mozek, oko, míchu apod. Symptomy poté závisí na lokalizaci.

V druhém případě červi způsobují koliku, tj. prudkou záchvatovitou bolest, a další gastrointestinální potíže. V případě silných infekcí se červi mohou dostat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva, což může mít za následek různé záněty, např. žlučníku, žlučníkových cest, slinivky břišní nebo slepého střeva.

V extrémních případech může dojít k obstrukci střeva, což je život ohrožující stav.

Jaká je léčba?

K léčbě se mohou používat různé typy preparátů.

-          Benzimidazolové preparáty (mebendazol, levamizol)

-          Tetrahydropyrimidinové přípravky (pyrantel, piperazin)

Může dojít i ke komplikacím, a to v případě, že škrkavka pronikne do mozku či míchy, což může způsobit zánět s postižením centrálního nervového systému. Proto je důležitá hlavně prevence a vyhledání lékařské pomoci při potížích.  

 

 

Loading...

Nemoci