Ječné zrno

Ječné zrno patří mezi nejčastější onemocnění očního víčka. Jedná se o zánět mazových žlázek některé z řas. Tyto mazové žlázky mají za úkol zvlhčovat řasy. Pokud se některá z mazových žlázek zanítí, začnou se uvnitř množit bakterie a objeví se bolestivá bulka, která má podobu zralého zrna ječmene.

Mezi hlavní příčiny vzniku patří celkové onemocnění organismu, snížená imunita, nedostatek vitaminů, špatná hygiena v oblasti očí či nadměrné namáhání očí (čtení v šeru, nesprávné dioptrie).

Jaké jsou příznaky onemocnění?

1.    Nepříjemné pocity v oku a jeho okolí.

2.    Bolest celého očního víčka, pálení oka.

3.    Tlak v oku.

4.    Zčervenání.

5.    Otok.

Ječnému zrnu lze předejít i vhodnou prevencí, a to zejména dodržováním správných hygienických pravidel. Je třeba dbát na čistotu rukou a zvýšenou péči o oční víčka, kdy se doporučuje otírat citlivá místa vatičkou namočenou v borové vodě. Ječné zrno není závažné onemocnění, lze ho vyléčit doma. Absces většinou během sedmi dní odezní. Dobré jsou teplé obklady na oko či antibiotická oční mast nebo kapky, které si můžete zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Pokud však onemocnění trvá déle či je nadmíru bolestivé, je vhodné vyhledat očního lékaře. Pro zmírnění nepříjemností lze přechodně nosit sluneční brýle.

Z bylinek je doporučena ke zmírnění projevu onemocnění echynacea a měsíček, z vitaminů vitamin C, betakaroten a B komplex. Ve stravě by neměla chybět zelenina a ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny, semínka a oříšky. V době onemocnění se nedoporučuje cukr a alkohol.

 

Loading...

Nemoci