Brucelóza

Brucelóza (toto jméno získala podle svého objevitele z konce 19. století, ale známá je také jako Bangova choroba nebo vlnitá či maltská horečka) je bakteriální onemocnění, které je vysoce nakažlivé a mohou jím trpět jak zvířata, tak lidé. U lidí jsou původcem především čtyři bakterie: Brucella suis, Brucella abortus, Brucella melitensis a Brucella canis.

Nemoc je rozšířená po celém světě, nejvíce rizikové oblasti výskytu nákazy jsou však Jižní a Střední Amerika, oblast Středozemního moře nebo Blízký a Střední východ. Z České republiky brucelóza u hospodářských zvířat vymizela díky cíleným veterinárním programům, v roce 2019 se ale znovu objevila, a to poprvé asi po 60 letech – nákaza se projevila u čtyř Čechů po jejich návratu z Arménie.

Lidé se mohou brucelózou nakazit od infikovaných zvířat nebo ze špatně upravených mléčných produktů, ve kterých bakterie přežívají dlouho. Kromě zmíněných přenosů nákazy může k infikaci dojít také kontaktem kožní oděrky či oční spojivky s tělními tekutinami či exkrementy nemocných zvířat. Mezi lidmi se nemoc dále nepřenáší. Přestože u zvířat se projevuje především ztrátou plodnosti či záněty varlat u samců a potraty u samic, u lidí se dotýká více soustav a je provázena horečkou a zasažením různých orgánů – jedná se o systémové onemocnění.

Inkubační doba brucelózy je různá, obecně se ale první příznaky začnou projevovat v období mezi 2 a 4 týdny od nakažení.

Mezi příznaky patří:

-       Undulující (= přicházející ve vlnách) horečka

-       Vysoká potivost doprovázená silných zápachem

-       Pachuť v ústech

-       Malátnost

-       Nechutenství

-       Bolest hlavy

-       Lumbalgie (= bolest v kříži a spodní části zad)

-       Artralgie (= bolest kloubů)

-       Celková ochablost

Vzhledem k tomu, že se nejedná o příliš specifické příznaky, není diagnostika brucelózy snadná a zakládá se na klinickém a laboratorním vyšetření. Primárně se toto onemocnění léčí antibiotiky.

Jako prevence postačí vyhnout se v zemích s výskytem brucelózy požívání tepelně neupravených mléčných výrobků, syrového masa nebo syrových jater.

 

Loading...

Nemoci