Děložní myomy

Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vznikají z děložní svaloviny. Postihují kolem 40 % žen ve fertilním (produktivním, plodném) věku a větší rizikovost je u žen Afroameričanek. Přestože příčiny vzniku myomu nejsou úplně známé, souviset může také s obezitou, s častou konzumací masa a alkoholu a s nedostatkem vitaminu D. Pokud v rodině již několik žen myom mělo, je výskyt u dalších generací také pravděpodobnější.

Velikost myomů se pohybuje od několika milimetrů (i když takto malé myomy nejsou považovány za klinicky významné) až po několik centimetrů a obecně lze říci, že rostou pomalu (jedná se tedy o chronické onemocnění). Neohrožují pacientku na životě, mohou však působit zdravotní problémy. Nejčastěji se vyskytující obtíží je nadměrné děložní krvácení.

Mezi další příznaky patří také například:

-       Tlak v pánvi

-       Obtížné močení

-       Častá potřeba močit

-       Nadýmání

-       Krvácení mimo menstruační cyklus

-       Bolest při pohlavním styku

-       Nemožnost otěhotnět

-       Nemožnost donosit dítě

K diagnostikování dochází ve většině případů již při gynekologické prohlídce a lékař přítomnost myomu potvrdí pomocí ultrazvuku. Pokud myomy nezpůsobují žádné komplikace, není jejich léčba nutná a stačí je pouze sledovat.

Léčba obvykle probíhá pomocí chirurgického zákroku, i když se myom může léčit také podáváním léků – tento způsob léčby ovšem bývá pouze dočasný. V případě, že pacientka podstoupí operaci, může jí být odstraněn pouze samotný myom nebo může být odebrána celá děloha (hysterektomie). Odebrání dělohy na rozdíl od odstranění pouze myomu vylučuje budoucí těhotenství, z toho důvodu je tento zákrok prováděn především u pacientek starších 40 let.

Loading...

Nemoci