Cysta prsu

Cysta prsu je drobná dutina naplněná tekutinou nebo vazivem, vyskytující se na prsou nebo v jejich bezprostředním okolí. Objevuje se nejčastěji u žen, a to v obdobích souvisejících s hormonálními změnami.

Příčiny těchto cyst mohou být následující:

-          nádor

-          zánět – nejčastěji se vyskytuje v době kojení, kdy se do těla může skrz poraněnou bradavku dostat infekce a nejprve se může objevit zánět bradavky, poté i mléčných žláz. Jsou-li cysty menší, mohou se samy vstřebat.

-          dysplazie – vzniká nadbytkem hormonu, nejčastěji ženského hormonu estrogenu, a v některých případech může být první známkou rakoviny

Nejčastějším projevem cysty prsu je bulka.

Mezi rizikové faktory patří hormonální nerovnováha, kdy pohlavní hormony v krvi mohou být ve větším nebo naopak menším množství, než je fyziologicky běžné. S ohledem na fakt, že cystu si nejčastěji pacient zjistí tím, že si nahmatá bulku, je právě prevence v podobě samovyšetření prsu velmi důležitá. Samovyšetření se provádí vleže prohmatáváním obou prsů a jejich okolí. Dalším rizikem je, pokud se již v rodině karcinom prsu vyskytuje – jedná se tedy o částečně dědičné onemocnění.

Cysta se léčí jejím odstraněním.

Loading...

Nemoci